Zihinsel faaliyetlerin uygun bir şekilde sürdürülmesi için düzenli ve sağlıklı beslenme önemlidir. Bu bağlamda okulumuz, yemek için yaşamak yerine yaşamak için yemek görüşünü benimsemektedir. Bu görüş doğrultusunda öğrencilerimize sunulan öğle yemekleri okulumuzun anlaşmalı olduğu BBC Catering şirketi ile sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz, öğle yemeklerini kendileri için özel olarak ayrılmış yemek salonunda yerler.

Öğle yemeklerinin küçük ve büyük sınıflar için farklı saatlerde düzenlendiği okulumuzda öğrencilerimiz, yemeklerini öğretmenlerinin refakatinde almaktadırlar. Her sınıf, kendisine ait masalarda öğretmenleri ile birlikte yemeklerini yemektedirler. Öğretmenler, yemeklerin öğrenciler tarafından tüketilip tüketilmediğini kontrol ederek, gerekli durumlarda öğrencileri uyarmaktadırlar.

Ana sınıfı öğrencilerimiz, öğle yemeklerinin dışında sabah ve ikindi kahvaltısı verilmekte olup, 1. Sınıf öğrencilerimize ise ikindi kahvaltısı verilmektedir.

Okulumuzda satılan ürünler, fiyatları ve hijyeni okul müdürlüğümüz tarafından kontrol altında tutulan öğrenci kantinimiz bulunmaktadır. Kantinde öğrenciye yönelik çay vb. sıcak içecek servisi bulundurulmamakta, kola gibi asitli içecekler ve sakız çeşitleri satılmamaktadır. Kantin yemeklerden bir saat önce faaliyete kapatılmakta ve böylece öğrencilerimizin yemek dışındaki başka yiyeceklerle öğün atlatmaları engellenmektedir.

BCC CATERING

BCC Catering, 1993 yılında Bilkent Üniversitesinin öğrenci ve öğretim kadrosuna yemek hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur.

Kuruluşundan itibaren, sektörün sunduğu her türlü teknolojik altyapı imkânını değerlendirerek sürdürülebilir hizmet kalitesine ulaşan BCC Catering toplu yemek alanında faaliyet göstermektedir.

Stratejik önceliği faaliyet alanlarında sürekli ve kaliteli hizmet sunan “en büyük şirket” haline gelmek olan BCC Catering, Türkiye'de sektörün ilk beş şirketi arasına girerek bu hedefini büyük ölçüde gerçekleştirmiştir. BCC Catering güvenilirliği ile alanında fark yaratmaktadır.

İnsan sağlığını etkileyebilecek bir hizmet sunmanın verdiği ciddiyetle hareket eden BCC Catering tesislerinde son teknoloji ürünü ekipmanlar kullanılmakta, personel ve iş gücü verimliliği sağlanmaktadır. BCC Catering bünyesinde günde 95.000 kuverin üzerinde üretim yaparak, Türkiye genelinde hizmet vermektedir.

Türkiye’nin birçok yerinde hizmet noktaları bulunan BCC Catering'in müşteri portföyü, Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşları, kamu kurumları, özel okullar, üniversiteler ve hastanelerden oluşmaktadır.

BCC Catering, tedarikçi ayağında ise gıda sektörünün bilinen, öncü şirketleriyle çalışmaktadır.

KALİTEDE SÜREKLİLİK

Sektörde geçirdiği yıllar içerisinde BCC Catering, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve ilk uygulayan şirket olarak, hızlı çözüm üretme kapasitesi, müşteri odaklı yaklaşımı, sunduğu hizmetin kalitesinde süreklilik sağlayabilmesi ve sahip olduğu kurumsal kimlikle öne çıkan bir marka haline gelmiştir.

BCC Catering sektörün bu dönemdeki gelişimine ve rekabet ortamına uyum sağlamak için gereken her türlü çalışmayı yapmakta ve oluşan pazardan en fazla payı almak için çaba göstermektedir.

ÖDÜL VE SERTİFİKALAR

* Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İşletme Kayıt Belgesi

* ISO 9001: Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası

* ISO 14001: Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası

 

* TS 18001: İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası

* ISO 22000: Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası

* ISO 10002: Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Sertifikası