VELİLERİMİZE MEKTUP / Letter to Students’ Parents

 

Sayın Velilerimiz;

Metod Koleji olarak okulun açıldığı günden bugüne değin yaptığımız çalışmalar konusunda sizleri bilgilendirmek amacıyla hazırladığımız “Veli Mektubu”muzu sizlere sunuyoruz.

AKADEMİK ÇALIŞMALAR

Her sınıf düzeyinde ders kazanımlarına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.

* 15 Ağustos 2017 tarihinde 8. sınıf öğrencileri ile lise giriş sınavı hazırlık çalışmaları başlatıldı.

* Lise giriş sınavları hazırlığı çerçevesinde deneme sınavları uygulanarak K12 sistemi üzerinden velilerimize geri dönütler sağlandı.

* Okulun açıldığı ilk hafta tüm derslerden 5-6-7. ve 8. sınıflara “Akademik Hazır Bulunuşluk Sınavı” yapıldı. Sonuçlar değerlendirilerek gerekli öğretim planlaması yapıldı.

* Hafta sonları 5-6-7.ve 8. sınıf seviyelerinde eksik kazanım tamamlama ve konu tekrar programlarımız 09.00 - 13.00 saatleri arasında devam etmektedir.

* PDR Birimimiz tarafından tüm sınıf seviyelerinde öğrencilerimize “Akran Baskısı, Sınav Kaygısı, Sınav Analiz Çalışmaları, Dikkat Dağınıklığı ve Konsantrasyon Teknikleri, Verimli Ders Çalışma Teknikleri, Okulumla ve Sınıfımla Uyumluyum, Amaç Belirleme ve Motivasyon” konularında etkinlikler ve bilgilendirme sunumları yapıldı.

* PDR Birimimiz tarafından Liselere Giriş Sistemi ile alakalı olarak 8. sınıf öğrencilerimiz ve velilerimize ayrı ayrı olmak üzere bilgilendirme seminerleri düzenlendi.

* 1. sınıf öğrencilerinin “Okuma Yazmayı Öğrenme” çalışmaları tamamlanmıştır.

* Ekim ayından itibaren ihtiyacı olan tüm öğrencilerimiz “Tamamlama ve Destek Dersleri Programı”na alınmıştır. Bu program birinci dönemin sonuna kadar devam etmiştir. Programa alınacak öğrencilerin tespiti ders içi gözlemler, müfredat sınavları, kontrol testleri ile sağlanmıştır.

* Her gün saat 16.40’dan sonra çalışan velilerimizin çocuklarına yardımcı olmak üzere öğretmen/yardımcı öğretmen denetiminde anasınıflarında saat 18.30’a kadar, ilkokullarda saat 18.00’e kadar ‘’Destek Eğitim’’ verilmiş, bu hizmet ortaokullarımız için saat 18.00’e kadar sınıflarda ödev yapımı ile gerçekleştirilmiştir.

* Yüzme, basketbol, voleybol, gitar, halk oyunları, STEM, görsel sanatlar, bilişim ve satranç gibi öğrencilerimizin kendini geliştirebilecekleri birçok kulüp faaliyete geçirilmiştir. Kulüplerimize ek olarak piyano, bale, dart ve İngilizce skeç gibi seçmeli etkinlik derslerimiz ile öğrencilerimizin kendilerini ifade edebilecekleri daha fazla alan oluşturulmuştur.

* Cambridge Associate School (Uluslararası Program) kapsamında, 2017-2018 Eğitim-Öğretim programımıza Maths ve Science derslerimiz eklenmiştir.

* Akademik benliğin oluşturulması ve eksik kazanımların giderilmesi için 2. ve 3. sınıflarımıza 2 adet, 4-5-6. ve 7. sınıflarımıza 3 adet, 8. sınıflarımıza 5 adet deneme sınavı uygulanmıştır.

* Deneme sınavlarında derece yapan öğrencilerimize belgeleri törende verilmiştir.

* Her ay, ayın öğrencileri seçilmiştir ve törenlerde duyurulmuştur.

ETKİNLİKLER

Eylül ayında;

* İnsan Kaynakları Uzmanı Pınar SUBAŞI koordinatörlüğünde tüm öğretmenlerimizin katılımı ile Değerler Projesi Semineri yapılmıştır.

* Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuray SENEMOĞLU okulumuzda Yapılandırmacı Yaklaşım, Eleştirel Düşünme Becerileri, Problem Çözme Becerileri, Yaratıcı Düşünme Becerileri Semineri düzenlemiştir.

* Okulumuzun İngilizce zümresi öğretmenleri Cambridge Associate School (Uluslararası Program) kapsamında Tarabya British Schools Cambridge Seminerine katılmışlardır.

* Okulumuz Rehberlik Birimi tarafından Anasınıfı, 1. sınıflar ve yeni kayıt öğrencilerimize oryantasyon çalışması uygulanmıştır. Kaynaşma sağlanana kadar programımız devam etmiştir.

* Anasınıfları veli bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

* Öğretim yılının ilk günü açılışı töreni yapılmıştır.

* İlköğretim Haftası her sınıf düzeyinde kutlanmıştır.

- 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik “Hazır Bulunuşluk Sınavı” uygulanmış olup, sınav sonucuna göre değerlendirmeler yapılıp seviyeler ve çalışma grupları belirlenmiştir.

Ekim ayında;

* Tüm sınıf seviyelerinde “1. Veli Toplantısı” düzenlendi. Bu toplantılarda velilerimiz program, etkinlikler, uyum, kurallar vb. konularda bilgilendirildi. Öğrenci - Veli El Kitabı dağıtıldı.

* “Okul Meclisi” çalışmaları sonunda okul başkanı seçimi yapıldı.

* 5-6-7. ve 8. sınıf öğrencilerimizin katılımıyla “Konya Gezisi” düzenlendi.

* Rehberlik Birimi tarafından 2-3. ve 4. sınıflarımıza rehberlik servisi tanıtım mektubu yazılarak “Mektup Ağacım” çalışması gerçekleştirildi.

* Anasınıfı ve ilkokul öğrencilerimizle tiyatro etkinliğine gidildi.

* Okul Aile Birliği seçimi yapılmış olup, seçim sonrası birlik üyeleri arasında görev dağılımı yapıldı.

* Her sınıf seviyesinde İngilizce kapı süsleme yarışması gerçekleştirildi.

* Okulumuzun benimsediği bütüncül yaklaşım ve yaşayarak öğrenme çalışmaları kapsamında, tematik projeleri için 3. ve 4. sınıflarımız Vedat Dalokay Parkı’na giderek ağaç ve yaprak incelemelerinde bulundular.

* Ankara’nın başkent oluşu bütün sınıf seviyelerinde okulumuzda tören ile kutlandı.

* “Cumhuriyet Bayramı’mız, gününde görkemli bir törenle ve coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet yönetiminin üstünlüğü sınıflar düzeyinde hafta boyunca devam eden etkinlik ve törenlerle pekiştirildi.

* İngilizce zümresi tarafından tüm sınıflarda düzenlediği kapı süsleme yarışmasında öğrencilerimiz yaratıcılıklarının sınırlarını zorladılar.

Kasım ayında;

* İngilizce öğretmenimiz Ertem YILDIZ ve Fen Bilimleri öğretmenimiz Meltem ŞEKER yapılandırmacı yaklaşım ile örnek ders etkinliği sunumu gerçekleştirdiler.

* Türkçe zümresinin davetiyle okulumuza gelen çocuk kitaplarının güler yüzlü yazarı ‘Pelin GÜNEŞ’ ile söyleşi ve imza günü düzenlendi.

* Tüm zümre öğretmenleri temsilcileriyle aylık değerlendirme toplantısı yapıldı.

* Kızılay Batıkent Şubesi tarafından okulumuza çadır kuruldu. İlk Yardım Semineri düzenlenerek öğrencilerimiz bilgilendirildi.

* “10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Yaşatma Günü” etkinliği okullarımızın ortak programıyla gerçekleştirildi. Metod Koleji, çalışanları, öğrencileri ve velileri ile birlikte Atatürk’ün izinden ayrılmayacaklarını bir kez daha yinelenmişlerdir.

* Anasınıflarımız matematiğe karşı olumlu tutum geliştirebilmek adına Matematik etkinliği düzenledi.

* Anasınıfı ve 1. sınıf öğrencilerimize “Florürlü Vernik Uygulaması ve Ağız Diş Sağlığı Taraması“ yapıldı.

* 1. sınıf öğrencilerimiz ile tiyatro etkinliğine gidildi.

* “Öğretmenler Günü” okul içi ve okul dışı etkinliklerle kutlandı.

* “Kızılay Haftası” etkinlikleri kapsamında, okulumuz tüm öğrencilerine yönelik kutlama programı gerçekleştirildi.

Aralık ayında;

* Rehberlik birimimiz tarafından her sınıf düzeyinde “Akran Zorbalığı ve Şiddet” konulu psikodrama çalışması gerçekleştirildi.

* Mardin Derik İlçesine bağlı Sırt İlkokulu’na göndermek üzere kitap kampanyası başlatıldı.

* Her sınıf seviyesinde “2. Veli Toplantıları” yapıldı. Toplantımız bireysel öğrenci değerlendirmeleriyle veli ile birebir sağlandı.

* Anasınıflarımızda “Ayın Materyali Etkinliği” kapsamında pet şişe kapakları ile sanat, okuma-yazma, matematik, oyun gibi birçok etkinlik yapıldı.

* Rehberlik Birimimiz tarafından “Hayatım Bir Resim” adlı çalışma yapıldı.

* Atatürk’ün Ankara’ya gelişi tüm sınıf seviyelerimizde tören ile kutlandı.

Ocak ayında;

* Her sınıf düzeyinde yeni yıl etkinlikleri gerçekleştirildi.

* Anasınıfı Sosyal Sorumluluk Projesi çerçevesinde “Oyuncağımı Paylaşıyorum” etkinliği gerçekleştirildi.

* Rehberlik Servisimizin desteği ile 8. sınıf öğrencilerimizle sınav motivasyonunu arttırmak amacıyla Ankara Fen Lisesi gezisi düzenlendi.

* METOD DERGİ’nin Ocak 2018 sayısı çıktı.

* 1. sınıf öğrencilerimiz “Okuma Etkinliği”ni gerçekleştirdi.

* Sene başında 1 ve 2. sınıflarımız için “Kalem”, 3. ve 4. sınıflarımız için “Yaprak” olarak belirlenen tematik proje sunumlarımız gerçekleştirildi.

* Anasınıflarımızın dönem boyunca yaptıkları çalışmalarla oluşturulan portfolyo sunumu gerçekleştirildi.

* Liselere giriş sınavı hazırlık programı kapsamında 8. sınıflarımız 29 Ocak itibari ile ders başı yaptı.

Siz sayın velilerimize “Metod Koleji’’ olarak okulumuzla ilgili bilgi akışını sağlamaya devam edeceğiz. Sene sonu bilgilendirme mektubumuzda buluşmak üzere…

Çocuklarımızla geçireceğiniz sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz.